Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Münasebetiyle Mecidiye Kültür Merkezi'nde Yapılan Konuşma, 10.11.2010

Sayın Müftü,
Mecidiye Belediyesi Başkanı Sayın Marian Iordache,
Milletvekili Sayın Aledin Amet,
Eğitim Bakanlığı Müfettişi Sayın Vildan Bormambet,
Değerli Müdür, Öğretmen ve Öğrenciler,
Sayın Veliler,

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 72nci yıldönümünde, adını taşıyan Kemal Atatürk Ulusal Koleji ve Mecidiye’deki diğer okulların ortaklaşa düzenlediği anma töreninde bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Atatürk, Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı sonunda İtilaf Devletleri tarafından işgal edilerek parçalanmasından sonra Türk ulusunun bağımsızlığını tekrar elde etmek ve topraklarını işgalden kurtarmak için adeta şahlandığı Kurtuluş Savaşı mücadelesini başlatmış; bu mücadele sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun külleri arasından yeniden doğmuştur.

Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde başlatılan modernleşme çabalarının yetersiz kaldığını gören Atatürk, Cumhuriyetin ilanından sonra hayatın hemen her alanında gerçekleştirdiği devrimlerle Türk milletini çağın medeniyet seviyesine yükseltmiştir.

Ulu önder Atatürk, bağımsız ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer ülkeler arasında hak ettiği yere sahip olmasını sağlamış, aynı zamanda dünyanın her tarafındaki ulusal kurtuluş hareketlerinin liderlerine örnek olmuştur.

Atatürk, bugün bulunduğu coğrafyada istikrar unsuru, müreffeh, demokratik bir Türkiye’yi biz Türklere ve dünyaya armağan etmiştir. Kurucusunun eseri olan modern Türkiye bugün uluslar arası istikrar ve barışa aktif katkıda bulunmaktadır.