Başkonsolosun Mesajı

Türkiye’nin köklü tarihi, kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkileri bulunan Romanya’da ortak tarihimizin canlı izlerini taşıyan Dobruca’yı oluşturan Köstence (Constanta), Tulça (Tulcea), Kalas (Galati), İbrayil (Braila) ve Kalaraşi (Calaraşi) illerinde yaşayan tüm vatandaş ve soydaşlarımızı Türkiye Cumhuriyeti’nin Köstence Başkonsolosu olarak içten duygularla selamlarım.

Romanya ile Türkiye arasında günümüzde müttefiklik ve stratejik ortaklığa dayanan dostane ilişkiler mevcuttur. İlişkilerimiz sadece resmi ilişkilerle sınırlı olmayıp, ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel alanlarda iki ülke halkları arasında gerçekleşen temas ve ziyaretlerle de gelişme göstermiştir. Uzun zamandan beri bölgemize yerleşen büyük ve küçük ölçekli Türk işletmelerinin Köstence ve diğer illerdeki iş hayatının gelişmesine olumlu katkılar yaptığını biliyoruz. Romen makamları da ülkemizden yatırımcıların Köstence limanının imkanlarından daha fazla yararlanmasını ve turizm alanındaki yatırım olanaklarını değerlendirmesini arzu etmektedir. Başkonsolosluk olarak Köstence ve Dobruca bölgesi ile Türkiye’nin çeşitli şehirleri ve iş çevreleri arasında ilişkilerin ve işbirliğinin gelişmesini teşvik etmekteyiz.

Bölgemizde görevlerini başarıyla sürdürmekte olan Ticaret ve Din Ataşeliğimiz, Mecidiye Kemal Atatürk Ulusal Koleji Müdürü, Yardımcısı ve öğretmenlerimiz, Diyanet İşleri Başkanlığınca görevlendirilen din görevlilerimiz, Yunus Emre Enstitüsü okutmanları ile Ovidius Üniversitesinde öğretim görevlisi vatandaş ve soydaşlarımız, girişimcilerimizi biraraya getiren Dobruca Türk İşadamları Derneği (DTİAD) bulunmaktadır. Çalışmalarını Bükreş Büyükelçiliğimiz bünyesinde yürüten Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA)’nın bölgemize yönelik hizmetleri memnuniyet verici düzeydedir. Türk Hava Yolları da İstanbul-Köstence uçuşları sayesinde Türkiye ile Köstence arasında insani, ekonomik, ticari, turistik ve kültürel temasların sürdürülmesine önemli katkı sağlamaktadır. Bu hizmet ve temasların artarak devam etmesini diliyoruz.

Romanya ve Dobruca ile ortak tarih ve kültürümüzün yaşayanları olan Türk-Tatar soydaşlarımızın birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde varlıklarını sürdürmelerine özel önem vermekteyiz. Soydaşlarımızın Romen toplumunda diğer azınlık toplulukları ile birlikte huzur ve uyum içerisinde yaşadıklarını görmekten mutluluk duymaktayız. Yerel düzeyde, çeşitli alanlarda önemli görevler üstlenen ve sosyal hayatta aktif olan soydaşlarımıza yönelik olarak Romen makamlarının izlediği geniş kapsamlı haklar ve hoşgörü politikalarını da takdirle karşılamaktayız. Soydaşlarımız arasındaki birliğin güçlendirilerek Romanya’da kendilerine tanınan siyasi ve mali haklardan tam olarak yararlanmalarını istemekte ve bu yönde kendilerini desteklemekteyiz.

Görev bölgemizde yaşayan tüm vatandaşlarımıza konsolosluk hizmetlerinin düzenli, etkin şekilde ve uygun koşullarda verilmesine çalışmaktayız. Başkonsolosluğumuz Cumhuriyetimizin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden sonra açılan ilk dış temsilciliklerimiz arasında yer almakta olup, halen Köstence’de faal iki muvazzaf Başkonsolosluktan birini oluşturmaktadır. Başkonsolosluğumuzun özel bir yere ve öneme haiz olduğu yerel Romen makamlarınca da dile getirilmektedir. Çalışmalarımızı Bükreş Büyükelçiliğimizin eşgüdümünde Ticaret ve Din Hizmetleri Ataşeliklerimizle birlikte sürdürmekteyiz. Başkonsolosluğumuzun çalışmalarını internet sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca, Başkonsolosluğumuza yapılan ziyaretler, katıldığımız etkinlikler ve gerçekleştirdiğimiz görüşmeler hakkında Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla bilgi edinebilir, düşünce ve önerilerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Vatandaş ve soydaşlarımızla çeşitli etkinliklerde biraraya geldiğimizi, Başkonsolosluğumuzun hepinize açık olduğunu, müsait olduğumuz sürece sizlerle görüşmekten, sizleri tanımaktan ve olabilecek sorunlarınızın çözümünde sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek isterim.

Bu vesile ile Başkonsolosluğumuz mensupları ve şahsım adına sizlere içten selam, sevgi ve saygılar sunarım.

Sulhi TURAN

T.C Köstence Başkonsolosu


Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 14.00 - 18.00

Öğle saatlerinde nöbet sistemi uygulanmaktadır.
1.1.2019 2.1.2019 Yılbaşı Tatili
24.1.2019 Romanya'nın Birliği Günü
26.4.2019 29.4.2019 Paskalya Yortusu
1.5.2019 İşçi Bayramı
1.6.2019 Çocuk Bayramı
4.6.2019 4.6.2019 Ramazan Bayramı
17.6.2019 Rusalii Yortusu
11.8.2019 11.8.2019 Kurban Bayramı
15.8.2019 Azize Maria Yortusu
29.10.2019 Cumhuriyet Bayramı
30.11.2019 Aziz Andrei Yortusu
1.12.2019 Romanya Milli Günü
25.12.2019 26.12.2019 Noel