Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu, 29.10.2015

Değerli konuklar, Baylar, Bayanlar,

Türkiye Cumhuriyeti’nin 92. kuruluş yıldönümünü Romanya’da, siz değerli vatandaşlarımız, soydaşlarımız ve Romen dostlarımızla birlikte kutlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Hepiniz hoşgeldiniz.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te kurduğu Cumhuriyetimizin, 92 yılda katettiği mesafe bizler için gurur ve mutluluk kaynağıdır. Bugün, bölgesinde barış ve istikrarın temininde önemli rol üstlenen Türkiye, komşu ve çevre ülkelerle ilişkilerini de dostluk ve karşılıklı kazanç temelinde geliştirmektedir. Bu kapsamda, aynı tarihi ve coğrafyayı paylaştığımız Romanya’yla ilişkilerimizin geldiği nokta memnuniyet vericidir. Ülkelerimiz arasında 2011 yılında kurulan stratejik ortaklık, ilişkilerimizi daha da pekiştirmiş ve her alanda işbirliğinin yolunu açmıştır. Dileğimiz, ortak bir vizyon çerçevesinde ülkelerimiz ve halklarımızın birlikte kalkınmasıdır.

Romanya’da, özellikle Köstence merkezli Dobruca bölgesinde yaşayan Türk ve Tatar soydaşlarımız iki ülke arasındaki en önemli bağı oluşturmaktadır. Soydaşlarımızın Romanya’da siyasal, sosyal, kültürel ve diğer haklardan yararlanabilmesi memnuniyet vericidir. Romanya’nın bu demokratik tutumunu takdirle karşılıyoruz.

Türk ve Tatar soydaşlarımızın yanı sıra diğer farklı millet ve dinlerden azınlıkların da barış içinde yaşadıkları, çok kültürlü Köstence’de görev yapmaktan büyük mutluluk duyduğumu bir kez daha belirtmek istiyor, bu başarılı uyum içinde birlikte yaşam modelinin başka ülkelere de örnek olmasını temenni ediyorum.

Hepinizi saygıyla selamlıyor, beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum.