Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği tarafından düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler gününde yapılan konuşma, 29.11.2013

Yaklaşık bir buçuk aydan beri Köstence’de görev yapıyorum. Bu süre zarfında burada bulunan siz değerli soydaş öğretmenlerimizin bir bölümüyle çeşitli vesilelerle tanışma fırsatım oldu. Ancak, bugüne kadar tanışamadığım diğer değerli eğitimcilerle bugün bu etkinlikte bir araya gelerek sizlere hitap etme imkanı bulduğum için duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu çerçevede, Tatar Birliği’ne bu etkinliği düzenledikleri için de ayrıca teşekkür ediyorum.

T.C. Başkonsolosluğu olarak görev çevremizdeki soydaşlarımızın Romanya’ya entegre olmuş şekilde, diğer azınlıklar dahil tüm Romen vatandaşlarıyla uyum içinde yaşamalarına önem vermekteyiz. Bunun yanısıra, soydaşlarımızın kültürel kimliklerini, dillerini, dinlerini, örf ve adetlerini korumalarına da imkanlarımız ölçüsünde destek olmaya çalışıyoruz. Çünkü, Romanya’daki Türk-Tatar soydaş toplumunun kültürel kimlik değerlerini gelecek nesillere eğitim verdiğiniz bu çocuklarımız taşıyacaktır.
Bu çerçevede, soydaş öğrencilerimizin en iyi şekilde eğitilmesi onları Romen toplumu içinde saygın konumlarda bulunmalarını sağlayacaktır. Bu itibarla, dil, din, gelenek, örf ve adetlerimizi gelecek kuşaklara taşıyacak olan çocuklarımızın siz değerli öğretmenlerimiz tarafından özenle yetiştirilmesine büyük önem atfediyoruz. Sizlerin sayesinde iyi bir eğitim almış/almakta olan soydaş öğrenciler Türk-Tatar toplumunun bekasına katkıda bulunacaktır.
Bu vesileyle, soydaş öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.