Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

"Türkiye ve Türk Dünyasında Nevruz " Etkinliği açılış konuşması, 25.03.2012

Değerli Konuklar,

Türk dünyasının “baharın habercisi, birlik, beraberlik ve kardeşliğin sembolü” olarak kutladığı Nevruz bayramı münasebetiyle Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkeziyle birlikte düzenlediğimiz etkinliğe hoş geldiniz.

Türklerin Ergenekon’dan çıktıkları günü simgeleyen ve binlerce yıllık geçmişiyle en eski Türk adetlerinden biri olan Nevruz, bugün Orta Asya’dan Anadolu’ya, Kafkaslara, Balkanlar’a tüm Türk toplulukları tarafından bahar bayramı olarak kutlanmaktadır.

Baharla gelen doğadaki canlanma, insanlığa iyiliğin, dayanışmanın, birlik ve beraberliğin egemen olduğu bir dünyada yaşama ümidi aşılarken, bahar renkleri, bir bütünü oluşturan farklılıkların ve çeşitliliğin yarattığı zenginliği gözler önüne sermektedir.

Bugün Türkiye’den Hacettepe Üniversitesi’nden gelen değerli akademisyen konuklarımıza teşekkür etmek istiyorum. Kendileri ‘Türkiye ve Türk Dünyası’nda Nevruz’’ bayramının nasıl kutlandığını tarihsel ve sosyolojik açıdan aktaracaklar. Halk Sanatları Müzesi’nden Dr. Maria Magiru da Romanya’daki bahar adetlerini yansıtacak. Bu sunumlar eminim Nevruz ve Romenlerin bahar adetleri arasında önemli ortak noktalar bulunduğunu da gözler önüne serecek.

Nevruz, birlik ve kardeşlik duyguları içinde kutlanması gereken, bir bütün olduğumuzu hatırlatan bir bayramdır. Türk dünyası, çeşitli etkinliklerle kutladığı Nevruz bayramıyla, ayrımcılığın olmadığı bir dünya, barış ve kardeşlik özlemini de ortaya koymaktadır.

Dobruca’da her bayramımızda olduğu gibi, Nevruz bayramını bugün Köstence’de Türk-Tatar soydaşlarımız ve vatandaşlarımızla dayanışma içinde ve Romen dostlarımızla birlikte kutlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Tüm değerli konukların Nevruz bayramını tebrik ediyor, baharın sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler getirmesini diliyorum.