Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Münasebetiyle Köstence İl Kütüphanesi'nde Yapılan Konuşma, 10.11.2010

Sayın Müftü,
Köstence Vali Yardımcısı Sayın Aidın Kurtmola,
Değerli Milletvekilleri,
RMTTDB, RDTB ve DTİAD’nin değerli Başkan ve Yöneticileri,
Andrei Şaguna Üniversitesi‘nin değerli Rektörü ve Ovidius Üniversitesinin değerli Rektör Yardımcısı,
Sayın Konuklar,

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 72nci yıldönümünde Başkonsolosluğumuzun RDTB, RMTTDB ve DTİAD ile birlikte düzenlediği anma töreninde bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatmak için bugüne kadar çeşitli dillerde yazılan binlerce kitap ve çağın önemli şahsiyetleri tarafınsan söylenmiş çok sayıda söz bulunmaktadır. Atatürk’ün askeri dehası, bir ulusun bağımsızlık mücadelesinin meşalesini ateşleyen vatanseverliği, Türk milletini peşinden sürükleyen liderliği, diğer ulusal kurtuluş hareketlerinin liderlerine örnek teşkil eden öncülüğü, Türk ulusunu çağın medeniyet seviyesine yükselten devrimciliği, yaşadığı yüzyılın yetiştirdiği deha olarak kabul edilmesini sağlayan devlet adamlığı, milletine ve insanlara duyduğu sevgi…Tüm bu ifadeler Atatürk’ü anlatmak için söylenmeli ama yeterli değil.

Bugünkü anma törenimizde de değerli Rektör ve Rektör Yardımcısının, modern Türkiye’nin mimarı Atatürk’ün olağanüstü şahsiyeti hakkındaki sunumlarını dinleyeceğiz.

Kısaca ifade etmek isterim ki, Mustafa Kemal Atatürk başlattığı bağımsızlık mücadelesiyle Osmanlı İmparatorluğu’nun külleri arasından modern bir Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamakla kalmamış, yaşamın her alanında uygulamaya koyduğu devrimlerle Türk ulusunu çağın medeniyet seviyesine yükseltmiştir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin bulunduğu coğrafyada istikrar unsuru, müreffeh, demokratik