Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Uluslararası Karadeniz Tatar Güreşleri Kupası Açılış Töreni Konuşması , 29.05.2010

Sayın Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı,
Sayın Milletvekili,
Sayın Devlet Sekreteri Yardımcısı,
Sayın Belediye Başkanı,
RMTTDB’nin Değerli Başkan ve yöneticileri,

Romanya’daki Tatar Türklerinin geleneklerini yaşatmak için düzenledikleri etkinlikler arasında “Tatar kureşleri” önemli bir yere sahip. Bu yılki güreş müsabakalarını, başlangıcından beri takip etmeye çalışıyorum. Her haftasonu başka bir yerleşim biriminde düzenlenen güreşler sadece sporcuların kabiliyet ve cesaretlerini göstermelerine imkan sağlamıyor, aynı zamanda soydaşların biraraya gelmelerine vesile olarak, birlik ve dayanışma duygusunu güçlendiriyor.

Bu yıl ilk defa düzenlendiğini öğrendiğim “Uluslararası Karadeniz Kupası” Romanyalı sporcuların yanısıra Türkiye, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Bulgaristan’dan gelen sporcuları biraya getiriyor. Bu faaliyet vesilesiyle, Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Aziz Abdullayev başta olmak üzere önemli konukları da burada aramızda görmekten mutluyuz. Konuklara hoşgeldiniz demek istiyorum.

Başbakanlık Etnik Azınlıklar Arası İlişkiler Departmanı, RMTTDB Mecidiye Şubesi ve Mecidiye Belediye Başkanlığını ortaklaşa düzenledikleri bu faaliyet nedeniyle kutluyorum.

Müsabakaya katılan tüm yarışmacılara başarılar diliyorum.