Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

"Türk ve Tatar Gençlik, Spor ve Kültür Festival"i Açılış Konuşması, 17.05.2010

Sayın Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosları,
Sayın Müftü,
Sayın RMTTDB Milletvekili,
RDTB ve RMTTDB’nin Değerli Başkan ve yöneticileri,
DTİAD’nin Değerli Başkan ve üyeleri,

Başkonsolosluğumuz, Romanya Müslümanları Müftülüğü, Romanya Demokrat Türk Birliği, Romanya Müslüman Tatar Türklerinin Demokrat Birliği ve Dobruca Türk İşadamları Derneği tarafıdan düzenlenmekte olan “Türk ve Tatar Gençlik, Spor ve Kültür Festivali”ne hoş geldiniz.

Türkiye’de 19 Mayıs gününün “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmasına atfen, geçtiğimiz yıl da bu isimle adlandırılan festival, esasen son 6 yıldır bu bayram vesilesiyle Köstence’de düzenlenen “Gençlik ve Spor Koşusu”ile “Türk Gençlik ve Spor Festivali”ni, ayrıca geleneksel olarak düzenlenen “Tatar Güreşleri” ve “Folklor haftaları”nı biraraya getiren bir organizasyondur.

Festival programında, Türkiye’den konuk olarak gelen Çankırı Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu başta olmak üzere Türk-Tatar ve Romen halk dansları ve müziği gösterileri, “Gençlik ve Spor Koşusu”, “Futbol Turnuvası”, “Tatar Güreşleri”, “Masa Tenisi Turnuvası”, “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı konulu sempozyum”, “El Sanatları ve Yemek Sergisi” ve “Türk-Tatar Gençlik Gecesi” yer almakta.

Romanya’da Türk ve Tatar Türkü gençlerin de bayram olarak kutladığı 19 Mayıs vesilesiyle böyle geniş çaplı bir etkinlik düzenlenmesi, ortak kültür ve geleneklere sahip Türk ve Tatar gençlerinin biraraya gelmesi bakımından önemli bir fırsat teşkil etmektedir.

Festivalin Köstence’de Türk ve Tatar soydaşlarımız kadar diğer Tüm Romen vatandaşlarının da ilgisini çekeceğini ve beğeni toplayacağını umuyoruz.

Köstence Başkonsolosluğu olarak, Romen resmi kurumları, azınlık birlikleri ve Türk işadamlarıyla birlikte ortak bir etkinlikte yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu festivali, imkanlar ölçüsünde daha da zenginleştirerek önümüzdeki yıllarda da devam ettirmek arzusunda olduğumuzu da belirtmek isterim.

Festivalimizin düzenlenmesine katkıda bulunan ve bugün açılışına katılan herkese teşekkür ediyorum.