Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Dobruca Türk İşadamları Derneği Braila-Galati Şubesinin açılış töreninde yapılan konuşma, 29.04.2010

Sayın Vali
Sayın Belediye Başkanı
Sayın DTİAD Başkanı ve üyeleri
Sayın TİAD Başkanı ve üyeleri
Değerli Konuklar

Romanya’nın Dobruca bölgesinde yerleşik Türk vatandaşı işadamlarımızın önemli bölümünü bünyesinde toplayarak, Türk iş toplumunu bölgede başarıyla temsil eden Dobruca Türk İşadamları Derneği son dönemde sürdürdüğü temas ve hazırlıklar sonucunda Braila ve Galati’da faaliyet gösteren işadamlarımızı da çatısı altında toplamayı başarmıştır.

DTİAD Başkanı Sayın Hacı Vural ve DTİAD Braila-Galati Şubesi Başkanı Ali Rıza Erdoğan başta olmak üzere Şubenin açılışında emeği olan herkesi başarılı çalışmalarından ötürü kutluyorum.

Dernek yöneticileri ve işadamlarımız Romanya’daki faaliyetlerinde yerel makamların gösterdikleri anlayışlı tutum ve yardımseverlik için müteşekkir olduklarını da her zaman ifade etmektedir.Bu önemli günde Türk işadamlarını yalnız bırakmayarak desteklerini sergileyen Sayın Braila Valisi ve Belediye Başkanına ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Dobruca Türk İşadamları Derneği’nin, bölgede işadamlarımızın dayanışma ve yardımlaşma içinde çalışmalarını, tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunmalarını, mali krizden en az etkilenmeyi sağlayarak Romanya’da iş imkanlarını genişletmelerini sağlamaya yönelik çabalarını takdirle karşılamaktayız.

Dobruca Türk İşadamları Derneği Romanya genelinde faaliyet gösteren Türk İşadamları Derneği ile de yakın bir işbirliği içinde çalışmakta, bunun ötesinde Türkiye’deki işadamlarıyla da bağlantılar kurarak işbirliği imkanlarını artırmaya çalışmaktadır. DTİAD ve TİAD’ın ortak hareket ederek güçlerini ve imkanlarını birleştirmeleri hem Romanya ekonomisine hem de Türkiye ile Romanya arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesine katkılarının da artmasına imkan sağlayacaktır.

Dobruca Türk İşadamları Derneği’ni, ayrıca, görev çevremizdeki Türk ve Tatar Türkü soydaşlarımızla dayanışma içinde olmaları ve maddi-manevi desteklerini onlardan esirgememeleri de takdire şayandır.

Başkonsolosluğumuz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Dobruca Türk İşadamları Derneği’nin faaliyetlerine desteğini sürdürecektir. Görevi devraldığım Başkonsolosumuz Haluk Ağca beyin Braila ve Galati’deki işadamlarımızın da birleşerek ortak hareket etmeleri yönünde çok çaba gösterdiğini ve burada düzenlenmesine öncülük ettiği toplantılarla bu Şubenin açılışına giden süreci bizzat başlattığını arkadaşlarımızdan öğrendim. Dolayısıyla bugün buradaki açılışta onun da önemli payı olduğunu vurgulamak ve kendisini saygıyla anmayı borç biliyorum.

Dobruca Türk İşadamları Derneği Braila-Galati Şubesinin açılışını kutluyor, emeği geçen tüm yöneticilerimize ve işadamlarımıza teşekkür ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum.