Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle düzenlenmiş olan etkinliklerde yapılan konuşma, 23.04.2010

Sevgili Çocuklar,
Değerli Konuklar,

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını burada sizlerle kutluyor olmaktan büyük bir heyecan duyuyorum.

Hepinizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920’de açılmış olması vesileyle bu günü bayram ilan etmiş ve bir süre sonra da bu bayramı milletin geleceği olan çocuklara armağan etmiştir.

Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir.

Bugün 23 Nisan Çocuk Bayramı çok çeşitli ülkelerden davetli olarak gelen çocukların katılımıyla Türkiye’de düzenlenen büyük şenliklerle, tüm dünya çocuklarının kutladığı bir bayram halini almıştır. Ayrıca tüm dünyada Türk çocuklarının olduğu her yerde bu kutlamalar yapılmaktadır.

Biz de Romanya’nın Dobruca bölgesinde Türk ve Tatar Türkü çocuklarımızın, diğer Romen çocuklarla birlikte bu bayramı kutluyor olmasından büyük mutluluk duymaktayız.

Çocuklarımızı Türkçe sınıflarında bu bayrama hazırlayan tüm öğretmenlere çok teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın burada sunacakları gösteriler, öğretmenlerimizin çabalarının boşa gitmediğinin en iyi kanıtıdır. Gösterileri izleyen ve çocuklarıyla haklı bir gurur duyacak olan anne-babalardan da çocuklarını mutlaka okullarda verilen Türkçe derslerine göndermelerini rica ediyorum. Romen devletinin sağladığı imkanlarla soydaş öğretmenlerimiz tarafından okullarda verilen bu dersler çocuklarımızın sadece Türkçe öğrenmelerine değil, aynı zamanda kültürlerini, ortak değerlerini yaşatmalarına ve ortak bayramları daima birlikte kutlamalarına imkan sağlayacaktır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın tüm dünya çocuklarına mutluluk getirmesini diliyor, bayramınızı candan kutluyorum.