Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Köstence'nin Agigea kasabasının Laz (Lazu) Mahallesi Camii Temel Atma Töreni Konuşması, 26.06.2009

Romanya Müslümanları Müftüsü Sayın Murat Iusuf,
Agigea Belediye Başkanı Sayın Cristian Maricel Cirjaliu,
RDTB Milletvekili Sayın Iusein İbraim
RMTTDB Milletvekili Sayın Aledin Amet
RDTB Genel sekreteri Sayın Ervin İbraim,
RMTTDB Başkanı Sayın Varol Amet,
DTİAD Başkanı Sayın Hacı Vural,
Değerli medya mensupları,
Sevgili Soydaşlar,
Saygıdeğer Bayanlar ve Baylar,

Dobruca bölgesinde yüzyıllardan beri devam eden farklı inanç ve etnik kökenlerden insanlar arasında karşılıklı hoşgörü ve saygının güzel bir örneğini yaşadığımız Lazu Camii temel atma törenine katılmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayım.

Köstence’deki dört yıla yaklaşan görev süremde bölgedeki kardeşçe hoşgörü ortamının bugün yaşadığımız örneğinin başka benzerlerini görme mutluluğunu yaşadım. İlk anda aklıma gelenler arasında; Eforie Belediyesinin Eforie Sud Camiini ve Ovidiu Belediyesinin Ovidius Camiini arsa tahsisi dahil inşa ettirmiş olmaları, Köstel (Castelu) Belediyesinin Köstel Camii inşaatı için çalışmaları içinde bulunduğumuz aylarda başlattığı, 23 Ağustos Belediyesinin 23 Ağustos camiinin inşaatını bitirmek üzere olduğudur.

Bu vesile ile bir anıma değinmek isterim: Eforie Sud Ortodoks Kilisesi Papazı Eforie Sud Camiinin 23 Haziran 2007 günü düzenlenen açılış törenindeki konuşmasında inşaat için kaynak bulmak konusundaki kişisel gayretlerini anlatmıştı. Bu durum aynı zamanda Romanya’da yaşayan Türk ve Tatarlar ile Romenler arasında mevcut iyi ilişki ve karşılıklı anlayış ortamının diğer güzel bir örneğidir.

Lazu kilisesine kısa mesafedeki Lazu Camiinin, Lazu mahallesinin bağlı olduğu Agigea Belediyesi tarafından yaptırılması kararı bu temel atma törenini daha da anlamlı kılmaktadır. Uzun bir tarihi geçmişi olan bu karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamının ebedi olması dileklerimle, Türk ve Romen milletleri arasındaki dostluğu da simgeleyen bu projeyi destekleyen Belediye Başkanı Sayın Cirjaliu’ya içten tebriklerimi ve teşekkürlerimi sunarım.

İki yıllık bir zaman diliminde bitmesi planlanan bu cami inşaatının Lazu’da yaşayan soydaşlara hayırlı olmasını dilerim.

Teşekkür ederim.