Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Açılış Konuşması, 16.04.2009

Romanya Müslümanları Müftüsü Sayın Murat Yusuf,
Trabzon İl Müftüsü Sayın Ahmet Bulut,
Bulgaristan’ın Dobriç Müftüsü Sayın Bilal Darcan,
Sayın Bayanlar,
Sayın Baylar,
Sevgili Soydaşlar,

1989 yılından bu yana Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’de, ayrıca, yurt dışında ise, anılan Başkanlığın yetkililerinin bulundukları ülkelerdeki Müftülükler ile birlikte ilahi vahyin son ve tamamlayıcı halkası islamın ve onun peygamberi Hz. Muhammed'in hem insanlığa çağrısını hatırlamak, hem de toplumumuza birlik ve beraberlik mesajları sunmak amacıyla “Kutlu Doğum Haftası” programları düzenlenmektedir.

Kutlu Doğum haftası denildiğinde akla Hz. Peygamberi anmak ve temsil ettiği değerler bütününü tanımak gelir. Bu değerler bütününün temel öğeleri ise, Kur’an-ı Kerimin evrensel mesajı ve Hz. Peygamberin örnek ahlakıdır.

Amacı bir ölçüde günümüzle Hz. Peygamber dönemi arasında bir köprü kurulması olarak da tanımlanabilecek “Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri sosyal ve kültürel hayatımıza canlılık getirmekte ve Romanya’da yaşayan soydaş ve vatandaşların bir araya gelmelerine de vesile olmaktadır.

Ayrıca, bugün aramızda bulunan Bulgaristan’dan gelen kardeşlerimize başta Dobriç Müftüsü Sayın Bilal Darcan olmak üzere bir kere daha “hoş geldiniz” demek isterim.

Bu faaliyete katılarak veya düzenlenmesine doğrudan veya dolaylı olarak yardımcı olmak suretiyle katkılarını esirgemeyenleri kutlar, hepinize ayrı ayrı saygılarımı, selamlarımı ve iyi dileklerimi sunarım.