Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Köstence’nin Hünkar Camiinde bayan soydaşlar için 01 Ekim 2008-11Haziran 2009 tarihlerinde düzenlenen “Kur’an ve Din Bilgisi Kursu” diploma töreninde yapılan konuşma., 10.06.2009

Sevgili soydaşlar,

Yaklaşık sekiz aylık bir çalışmanın sonucunda bugün Köstence il merkezinde yaşayan 31 bayan soydaşımızın “Kur’an ve Din Bilgisi Kursu”nu başarıyla tamamladıklarını belgeleyen diplomalarının tevdii töreni münasebetiyle aranızda olmaktan büyük memnuniyet duymaktayım.

Bazılarınız uzaklardan ve çeşitli sorumluluk ve meşgaleleri arasında özel çaba sarf ederek her gün düzenli olarak buraya gelmek suretiyle dini eğitiminizi tamamladınız. Sizler burada öğrendiğiniz dini bilgileri sizden sonraki kuşaklara da aktarmalısınız. Bu, aynı zamanda azınlık olarak yaşadığınız bu ülkede kültürel kimliğinizin korunması bakımından da önem taşımaktadır.

Sizleri bu gayretlerinizden ötürü kutlarım.

Ancak, her eğitim başarısında öğrenci kadar ve belki de öğrenciden daha fazla öğretmenin büyük rolü olduğu göz önüne alındığında Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlendirdiği öğretmeniniz Şerife Coşkun’u da ayrıca tebrik etmek isterim.

Teşekkür ederim.