Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

"Küçük Şeyler" Resim ve Seramik Sergisi açılış konuşması, 27.05.2012

Ekim 2011’de Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle Başkonsolosluğumuzca düzenlenen “Son Dönem Türk Ressamların Çağdaş Yorumları” sergisinin Türkiye’deki hazırlıklarını yürüten genç sanatçımız Derya Ülker’le, Türk ve Romen ressamları bir araya getirecek bir proje üzerinde mutabık kalmıştık.
“Küçük Şeyler” ekibinin 11. sergisine Ankara’da Dışişleri Bakanlığımızın evsahipliğinde bulunması, bu fikri hayata geçirme konusunda bize büyük bir fırsat sundu ve Bakanlığımızın desteğiyle sanatçılarımızın 400’ü aşkın eseri Köstence’ye hızlı bir şekilde ulaştı.
Böylelikle “Küçük Şeyler” sergisinin “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” vesilesiyle Başkonsolosluğumuzca, Romanya’da Türk ve Tatar azınlıkları resmi olarak temsil eden Birlikler ve Dobruca Türk İşadamları Derneğiyle ortaklaşa düzenlenen “ IV. Türk ve Tatar Gençlik, Spor ve Kültür Festivali” kapsamında Köstenceliler’le buluşması mümkün oldu.
Sergi kapsamında, Türkiye’den 80 sanatçımızın resim, seramik, cam çalışmaları ve fotoğraflarıyla; Romanya’dan 12 sanatçının eserlerinin toplam sayısı 500’e yaklaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlere ithaf edilen bu önemli bayramımız münasebetiyle hazırladığımız sergiye, usta sanatçılarımızın yanı sıra halen sanat eğitimlerine devam eden bir kısım genç ressamın katılması ayrıca büyük anlam taşımaktadır.
“Küçük Şeyler” ekibinde yer alan tüm değerli sanatçılarımıza bugün aramızda olan Derya ÜLKER, Ceyda GÜLER, Rıdvan NEDZHAT VELİ, Banu KAYNAK ve Zafer MALKOÇ şahsında teşekkür ediyorum, 2008 yılından beri Türkiye’yi ve dünyayı adım adım dolaşmakta olan sergilerinin 12. durağı olarak Köstence’yi seçtikleri için.
Serginin Köstence’deki hazırlıklarına katkılarından ötürü Emel ÖZCAN ve Burçak KAFADAR’a; Romen sanatçıların bu projeye dahil olmalarını sağladıkları için Daniela CARUȚIU-ȚURCANU ve Mircea COSTEA’ya teşekkür ediyorum. Tanınmış Romen sanatçıların değerli koleksiyonlarını barındıran Köstence Sanat Müzesinin Müdürü Doina Păuleanu’ya, sergiye evsahipliğinde bulundukları için şükran duygularımızı sunuyorum.
“Küçük Şeyler”in, Türk-Romen ressamların bundan sonraki buluşmalarını teşvik yönünde büyük bir adımı oluşturacağını ümit ediyorum.