Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Köstence İl Eğitim Müfettişliği tarafından Köstence İli’ndeki okulların müdürlerinin katılımıyla düzenlenen değerlendirme toplantısında yapılan konuşma, 29.03.2011

Sayın Vali Yardımcısı,
Sayın Köstence İl Eğitim Başmüfettişi ve Müfettişlik Görevlileri,
Değerli Okul Müdürleri,

Bir yılı aşkın süredir Köstence’de görev yapıyorum. Bu süre zarfında burada bulunan siz değerli okul müdürlerinden bir bölümüyle çeşitli vesilelerle tanışma fırsatım oldu. Ancak, bugüne kadar tanışamadığım diğer değerli eğitimcilerle bugün bu toplantıda bir araya gelerek sizlere hitap etme imkanı bulduğum için duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Nazik davetleri için Sayın Eğitim Başmüfettişine çok teşekkür ediyorum.

T.C. Başkonsolosluğu olarak görev çevremizdeki soydaşlarımızın Romanya’ya entegre olmuş şekilde, diğer azınlıklar dahil tüm Romen vatandaşlarıyla uyum içinde yaşamalarına önem vermekteyiz. Bunun yanı sıra, soydaşlarımızın kültürel kimliklerini, dillerini, dinlerini, örf ve adetlerini korumalarına da imkanlarımız ölçüsünde destek olmaya çalışıyoruz.

Köstence’de göreve başladıktan sonra ilk ziyaret ettiğim kurumların başında Köstence İl Müfettişliği geliyor. O günden beri de hem Sayın Başmüfettiş hem de diğer Müfettişlik görevlileriyle yakın bir çalışma ve işbirliği sürdürüyor olmaktan çok mutluyum.

Köstence İli’ne bağlı okullarda 4000 civarında Türk-Tatar öğrenciye birinci sınıftan lise son sınıfa kadar “anadil dersi” kapsamında Türkçe dersleri verilmektedir. Ayrıca, bildiğiniz gibi Türk-Tatar öğrencilere İslam dini dersleri de yine Türkçe olarak okullarda verilmektedir. Bu dersleri veren soydaş öğretmenlerimiz, Müfettişlikle işbirliğimizin önemli unsurlarındandır. Ayrıca, tabiatıyla Mecidiye’de yerleşik Türk-Romen okulu Kemal Atatürk Ulusal Koleji ve Köstence’de Türkçe-Romence eğitim sunan Zübeyde Hanım anaokulunu ilgilendiren konular Müfettişlikle sürekli takip ettiğimiz hususlardır.