Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

18 Mart Şehitler Günü Anma Töreni Konuşması, 18.03.2011

Sayın Braila Belediye Başkanı,
Sayın Braila Vali Yardımcısı,
Sayın Müftü,
Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanı, Milletvekili ve Yöneticileri,
Dobruca Türk İşadamları Derneği Başkan ve üyeleri,
Romanya Müslüman Tatar Türklerinin Demokrat Birliği temsilcileri,
Kemal Atatürk Koleji Öğretmen ve Öğrencileri,
Sevgili Vatandaş, Soydaş ve Dostlar,

Türk milletinin hatırasında çok önemli bir yeri bulunan Çanakkale Zaferinin 96. yıldönümünü ve tarih boyunca hayatlarını vatan için feda etmiş olan şehitlerimizin Şehitler Gününü idrak etmek üzere toplanmış bulunmaktayız.

Çanakkale Zaferi; Birinci Dünya Savaşının sonucunu etkileyerek dünya tarihinde bir dönüm noktasını oluşturmuştur. Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde yarattığı büyük etkiyle değil, aynı zamanda başta büyük askeri deha Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ön plana çıkardığı kahramanlarla Türk ordusunun, en olumsuz koşullar karşısında zamanın modern ve güçlü ordularına karşı tek başına zafer elde ettiği bir kahramanlık destanı olarak anılmaktadır.

Bunların da ötesinde Çanakkale Zaferi Türk milletinin zorluklar karşısında gösterdiği dayanışma ve fedakârlığın simgesi haline gelmiştir. 96 yıl öncesinden bizlere sunduğu kardeşlik, dayanışma ve özveri örnekleriyle Çanakkale Zaferi, Türk milletinin bir ve birlikte olduğu zamanlarda tüm olumsuz koşulların üstesinden gelebildiğini ispatladığı için çok farklı bir önem taşımaktadır.

Birlikte bir ulus olarak yaşama iradesinin güçlü bir şekilde yeniden ortaya konmasıyla Anafartalar’da ve Conkbayırı’nda ortaya çıkan kıvılcım, ulusal Kurtuluş Savaşımız sırasında bizleri birleştiren bağımsızlık ve özgürlük meşalesini tutuşturmuştur.

Bu nedenle, onbinlerce şehit verdiğimiz ve millet olarak kolektif hafızamızda özel bir yere sahip olan Çanakkale Savaşı yıldönümü tüm şehitlerimizi anmak için seçilebilecek en anla