Türkiye Cumhuriyeti

Köstence Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Türk Ve Tatar Gençlik, Spor Ve Kültür Festivali , 18.05.2009

T.C. Köstence Başkonsolosluğu'nun öncülüğünde ve Türk azınlık derneği "Romanya Demokrat Türk Birliği", Tatar azınlık derneği "Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği", işadamı vatandaşlarımızın derneği "Dobruca Türk İşadamları Derneği" ve Türk Hava Yolları "THY"'nın katkılarıyla, 23-25 Mayıs 2009 tarihleri arasında Köstence'de "Türk ve Tatar Gençlik, Spor ve Kültür Festivali" düzenlenecektir.

Festival süresince Türk mutfağının tanıtımı, geleneksel Türk giysileri defilesi, el sanatları sergisi, ebru gösterisi ve sergisi, Rumeli Türküleri konseri ve folklor dansları gibi etkinlikler yer alacaktır.

Festival Programı :

23 Mayıs 2009 Cumartesi günü saat 09.30'da Gençlik ve Spor Yarışmaları ile Palatul Copilor - Çocuk Sarayı'nda başlayacaktır. Aynı gün saat 15.30'da Oleg Danovski Opera ve Bale Tiyatrosu'nda "Adakale Sözlerim Çoktur" belgesel filmi ile uluslararası film festivallerinde beş adet ödül kazanmış olan, 12 Eylül 1980 askeri müdahalesindeki bir aile dramını anlatan Türk sinemasının önemli eserlerinden "Babam ve Oğlum" adlı film gösterilerinin yanı sıra, türkü ve şarkı konserleri ile devam edecektir.

24 Mayıs 2009 Pazar günü festival saat 11.00'de Pavilion Expozitional'da (Mamaia Bldv.) başlayacaktır. Pavilion'da gün boyunca Romen folk dans gösterisi, Birliklerin dans gösterisi, Dobruca Türk ve Tatar Birliklerinin geleneksel kıyafet sunumları, türküler, folk dans ekipleri, ebru sanatı gösterileri ve Ankara Kız Olgunlaşma Enstitüsü'nün Defile gösterisi olacaktır.

25 Mayıs 2009 Pazartesi günü festival saat 15.00'de Oleg Danovski Opera ve Bale Tiyatrosu'nda Balkan Türküleri konseri ile başlayacak ve saat 16.00'de Ankara Kız Olgunlaşma Enstitüsü'nün Defile gösterisi ile son bulacaktır.

Festival üç gün süresince halka açıp olup, giriş ücretsizdir.

Sanatsever Köstencelilere saygı ile duyurulur.