Türk-Tatar Gençlik, Spor ve Kültür Festivali Haftası Münasebetiyle Andrei Şaguna Üniversitesi'deki Konuşma

Füsun Aramaz 23.05.2013
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bu yıl Köstence’de beşinci kez düzenlemekte olduğumuz “Türk-Tatar Gençlik, Spor ve Kültür Festivali” haftasında, Şaguna Üniversitesi evsahipliğindeki bu etkinliğimizde sizlerle buluşmaktan mutluluk duyorum. Türkiye’den değerli akademisyenlerimizin konuk olarak katıldıkları sempoyumun konusu “Dilde, fikirde, işte birlik “ aslında Dobruca bölgesindeki Türk-Tatar gençleri için son derece anlamlı bulduğumuz ve hayata dönüşmesi için bizim de Başkonsolosluk olarak desteklediğimiz bir prensiptir.

Öncelikle, az önce Yunus Emre Enstitüsü ile Şaguna Üniversitesi arasında imzalanmış bulunan işbirliği protokolü vesilesiyle duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Köstence’nin saygın Üniversitelerinden biri Andrei Şaguna Üniversitesi, bugüne kadar Türkiye’den çeşitli üniversitelerle işbirliği programları yürütmektedir. Şaguna Üniversitesi Başkanı Prof.Dr. Aurel Papari (ile Rektör Adrian Papari) şahsında bugüne kadar sürdürmüş oldukları yakın temas ve işbirliği için ayrıca teşekkür etmek isterim. Bu çerçevede, Cumhuriyet Bayramlarımız, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ü anma tören ve sergileri gibi çok çeşitli etkinliklerimizi Şaguna Üniversitesinin nazik evsahipliğinde düzenlenmesi bu işbirliğinin güzel örnekleridir.

Bugün imzalanan protokol çerçevesinde Şaguna Üniversitesinde Türk dili, tarihi ve medeniyetini öğretmek üzere bir Yunus Emre Türkçe sınıfı açılarak bir Türk kütüphanesi kurulacak olması işbirliğimizin daha da artmasına imkan sağlayacak çok önemli bir adımdır. Bu önemli aşamayı 19 Mayıs gibi anlamlı bir bayramımızı kutladığımız bu hafta çerçevesinde gerçekleştirilmesine yönelik çabaları dolayısıyla Şaguna Üniversitesini Sayın Rektör şahsında, Köstence YETKM’ni de Sayın Müdürü şahsında tebrik ediyorum.

Türkiye’den konuklarımız Sayın Doç. Dr. Fahri Temizyürek ve Sayın Yardımcı Doç.Dr. Cezmi Karasu’ya sempozyuma katıldıkları için teşekkür ediyorum. Kırım’da yetişen değerli düşünce adamı, reformist ve eğitimci İsmail Gaspıralı Türk dünyasında önemli bir çığır açan, Türk dünyasının ortak dil, amaç ve eylemde birleşmesini hedefleyen çok önemli bir şahsiyettir. Gaspıralı’nın “dilde, fikirde ve işte birlik” sloganı çereçvesinde T.C. Köstence Başkonsolosluğu olarak Türk-Tatar soydaşlarımızın ortak iletişim dili olan ve aynı zamanda Türkiye’yle bağlarını güçlendiren Türkçe’yi öğrenmelerine önem vermekteyiz. Şaguna Üniversitesinde oluşturulacak Türkçe sınıfı da Türk-Tatar-Romen tüm öğrencilere seçmeli ders olarak Türkçe öğrenme imkanı sunacak olması bakımından bu yönde önemli bir adım olacaktır.

Diğer taraftan, yine bugünkü sempozyumda Dobruca’daki Türk-Tatar toplumu hakkındaki sunum Dobruca’da asıralrdır yerleşik olan Türk toplumunun bir yandan Romen devletine sadık vatandaşlar olarak yaşarken, diğer taraftan Dobruca bölgesinde tarihten kaynaklanan çok kültürlü yaşam biçimi çerçevesinde Romen makamlarının hoşgörü ve toleranslı tutumları sayesinde ortak kültür, gelenek, inanç ve dillerini yaşattıklarını ortaya koyacaktır.

Tüm akademsiyen ve değerli konukları saygı ve en iyi dileklerimle selamlıyor, tüm öğrencilere başarılar diliyorum.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 14.00 - 18.00

Öğle saatlerinde nöbet sistemi uygulanmaktadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yılbaşı Tatili
24.1.2018 Romanya'nın Birliği Günü
9.4.2018 Paskalya Yortusu
1.5.2018 İşçi Bayramı
28.5.2018 Rusalii Yortusu
1.6.2018 Çocuk Bayramı
15.6.2018 16.6.2018 Ramazan Bayramı
15.8.2018 Azize Maria Yortusu
21.8.2018 22.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
30.11.2018 Aziz Andrei Yortusu
1.12.2018 Romanya Milli Günü
25.12.2018 26.12.2018 Noel