18 Mart Şehitler Gübü münasebetiyle Braila Türk Şehitliğinde düzenlenen Anma Töreni'nde yapılan konuşma

Füsun Aramaz 19.03.2012
Sayın Müftü,
Sayın Braila Vali Yardımcısı,
Sayın Braila Belediye Başkan Yardımcısı,
Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanı ve yöneticileri,
Dobruca Türk İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı ve üyeleri,
Romanya Müslüman Tatar Türklerinin Demokrat Birliği temsilcileri,
Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü,
Değerli Okul Yöneticileri,
Sevgili Vatandaş, Soydaş ve Dostlar;

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Çanakkale Zaferinin 97. yıldönümünü idrak ettiğimiz bugün, dünyanın her köşesinde savaşarak vatan topraklarını kutsal emanet olarak bizlere bırakan aziz şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunuyoruz.
Çanakkale Savaşı yalnız Türk tarihinin değil yakın dünya tarihinin de en önemli savaşlarından biridir. Birinci Dünya Savaşında Çanakkale cephesinde yaşanan kanlı muharebelerin sonucunda Türk askeri onbinlerce şehit vermesine karşın düşman kuvvetlerine Çanakkale’den geçit vermemiştir. Türk askeri tarihinde kazanılan en büyük savunma savaşı niteliğindeki Çanakkale Savaşı dünya sahnesine Türk bağımsızlık mücadelesinin lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü çıkarmıştır. Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal’in askeri dehasını ortaya koyduğu Çanakkale Savaşı’nda Milli Mücadele ruhunun ilk meşaleleri yakılmıştır. Çanakkale cephesinde elde ettiği zafer karşılığında Türk insanı, Anadolu’nun her köşesinden gönüllü olarak savaşa katılan binlerce aydınını kaybetmiştir. Bu bakımdan Çanakkale Zaferi Türk milletinin topyekün birlik ve beraberlik içerisinde zorluklar karşısında gösterdiği dayanışma ve fedakârlığın simgesi haline gelmiştir.
Birinci Dünya Savaşı’nda Türk milleti Çanakkale cephesi ve diğerlerinin yanısıra, Galiçya cephesinde ve Romanya’da da çok sayıda evladını yitirmiştir. Bugün Braila’da yatan 754 şehidimizi saygıyla anıyoruz. Çanakkale cephesinde evlerinden binlerce kilometre uzakta şehit düşen Anzak askerlerinin Türkiye ile Avustralya ve Yeni Zelanda halklarını birbirine kenetlediği gibi, Romanya’da ebediyete kavuşan yüzlerce Türk askeri de bugün Türkiye ile Romanya arasındaki güçlü dostluğun simgeleridir.
Bugün her alanda çok iyi seviyede ilişkiler tesis etmiş olan Türkiye ile Romanya ortak bir tarihi paylaşmaktadır. Türk askerinin yattığı bu topraklarda, sadık Romen vatandaşları olarak Romen ordusunda şehit düşen soydaşlarımız da yatmaktadır. Bu törende aramızda olan bir soydaşımızın akrabasının kabri Braila Türk şehitliğindeyken, bugün Türkiye’de yaşayan bir vatandaşımızın akrabasının ismi Birinci Dünya savaşı kayıplarına atfen İsakça’da bulunan bir anıtta yer almaktadır. Bu durum Romanya ile ortak tarihimizin en önemli göstergelerinden biridir.
Onbinlerce evladımızı kaybettiğimiz Çanakkale Zaferinin kazanıldığı gün olan 18 Mart tarihini şehitleri anma günü olarak idrak ediyoruz. Bu vesileyle, Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de, Romanya’da ve daha birçok bölgede şehit düşen Türk askerlerini ve bu topraklarda şehitlik mertebesine erişen soydaşlarımız ile hayatlarını feda eden Romenler ve diğer tüm toplumların evlatlarını saygıyla anıyoruz. Yine bu vesileyle, dünyanın farklı yerlerinde Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeye çalışırken teröristlerce şehit edilen meslektaşlarımı saygıyla yad etmek istiyorum. Afganistan’da Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti bünyesinde görev yapmaktayken üç gün önce bir helikopter kazasında şehit olan askerlerimizi de rahmetle anıyorum.
Dost ülke Romanya’nın bağrında huzur içinde uyuyan şehitlerimizin aziz hatırası önünde eğiliyor ve tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun diyorum.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09.00 - 13.00 / 14.00 - 18.00

(Konsolosluk işlemleri: 09:00 – 12:30) (Öğle saatlerinde nöbet sistemi uygulanmaktadır)
1.1.2021 2.1.2021 Yılbaşı Tatili
24.1.2021 Romanya'nın Birliği Günü
30.4.2021 Kutsal Cuma
1.5.2021 İşçi Bayramı
2.5.2021 3.5.2021 Paskalya Yortusu
13.5.2021 Ramazan Bayramı
1.6.2021 Çocuk Bayramı
20.6.2021 21.6.2021 Rusalii Yortusu
20.7.2021 Kurban Bayramı
15.8.2021 Azize Maria Yortusu
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
30.11.2021 Aziz Andrei Yortusu
1.12.2021 Romanya Milli Günü
25.12.2021 26.12.2021 Noel