Kemal Atatürk Ulusal Koleji 16. Mezuniyet töreni

Füsun Aramaz 27.05.2011
Başbakanlık Danışmanı Sayın Gabriela Pasztor,
Romanya Müslümanları Müftüsü Sayın Muurat Iusuf,
RMTTDB Milletvekili Sayın Aledin Amet,
RDTB Başkanı Sayın Fedbi Osman,
Değerli Öğretmenler,
Sevgili Öğrenciler,
Kıymetli Veliler,

2010-2011 eğitim yılının başlaması münasebetiyle burada birlikte açılış törenine katılmıştık. Bugün de Kemal Atatürk Ulusal Koleji’nin 16. Mezuniyet günü vesilesiyle sizlerle bir arada bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Türkiye Cumhuriyeti ve Romanya Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan 1995 tarihli protokol ile kurulmuş bulunan Kemal Atatürk Ulusal Kolejinin gerçekten çok önemli bir misyonu var. 1610 yılında kurulan ancak 1967’de kapanan “Müslüman Semineri” geleneğini devam ettiren Kolej, Dobruca bölgesinde yaşayan Türk ve Tatar Türkü çocuklarımıza Romence’nin yanı sıra Türk dilinde eğitim imkanı sağlayarak çok önemli bir amaca hizmet etmekte, ayrıca, Romen öğrencilere de Türkçe öğrenme ve Türk kültürünü tanıma imkanı sağlamaktadır.

Halen Romanya’da İslam teolojisi eğitimi veren tek okul olma özelliğini koruyan Kolejde aynı zamanda ana sınıf öğretmenliği, matematik-bilgisayar ve Türk filolojisi bölümlerinin açılmış olması ve önümüzdeki yıl arşivcilik bölümünün açılmasının planlanması öğrencilere çok daha geniş bir yelpazede eğitim imkanı sağlanması bakımından önemlidir.

Dobruca bölgesinde devlet okullarında Türkçe ve din dersleri veren öğretmenlerin ve Müftülüğe bağlı din görevlilerinin önemli bölümünün Kemal Atatürk Ulusal Koleji mezunları olmaları Kolejin soydaşlarımızın kültürel kimliklerinin, manevi değerleri ve geleneklerinin korunmasında büyük rolü olduğunu ortaya koymaktadır.

T.C. Köstence Başkonsolosluğu olarak Kemal Atatürk Koleji’nin fiziki şartlarının iyileştirilmesi, eğitim seviyesinin yükseltilmesi, öğrenci sayısının artması gibi konuları yakından takip ettiğimizi belirtmek istiyorum. Kolejle ilgi her konuda çok açık ve yapıcı tutum sergileyen Mecidiye Belediyesi, Köstence İl Eğitim Müfettişliği ve Müftülük başta olmak üzere tüm ilgili kurumlarla yakın işbirliğini sürdürme arzumuzu tekrarlamak istiyorum.

Bu yıl Kolej bünyesine dahil olan anaokulu ile birlikte 600’e yaklaşan öğrenci sayısına ulaşılmış bulunması mutluluk vericidir. Anaokulunun binası ve Koleje tahsis edilen ek binayla birlikte Kolejin kapasitesinin şu an için tüm öğrencilere eğitim verebilecek hale gelmiş olması da ayrıca sevindiricidir. Bununla birlikte, eğitim imkanlarının daha da iyileştirilmesi ve bu çerçevede yeni bir kampus inşaatı projesi hala gündemimizdeki yerini korumaktadır.

Kemal Atatürk Ulusal Koleji’nin iyi bir eğitim sunma konusunda daima ileri gitme çabasında olması, öğrencilerinin Romanya’da başarılı öğrenciler arasında yer alması, mezunların üniversite eğitimine de devam ederek meslek sahibi olmaları, Romanya’da önemli görevlere gelmeleri arzusu eminim bu koleje katkıda bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti ve Romen kurumları ile yetkilileri tarafından paylaşılmaktadır.

Bu yıl mezun olan öğrencilerimizi lise eğitimlerini başarıyla tamamladıkları için kutluyorum. Bu öğrencilerimizden bir kısmı Türkiye’de burslu olarak üniversite eğitimlerine devam edecekler. Üniversite eğitimlerini de başarıyla tamamlayarak burada soydaşlarımız için faydalı görevlere gelmelerini diliyorum. Gelecek sene lise son sınıfı okuyacak öğrencilere de şimdiden Türkiye’de üniversitede okumak konusunda araştırmada bulunmalarını tavsiye ediyorum. Kendilerine sunulacak burslu eğitim imkanlarından yararlanmaları hem kendi gelecekleri hem de Romanya’daki soydaş toplumun ihtiyaçları bakımından önemlidir.

Kolejin değerli Müdürü Accan Mologani ile Müdür Yardımcısı Sayın Erhan Çelik başta olmak üzere Türkiye’den gelerek soydaş öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişmeleri için şevk ve özveriyle görev yapan öğretmenlerimiz ve tüm eğitim kadrosuna gençlerimizi yetiştirerek mezuniyete hazırladıkları için tebrik ve teşekkürlerim iletiyorum.

Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 14.00 - 18.00

Öğle saatlerinde nöbet sistemi uygulanmaktadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yılbaşı Tatili
24.1.2018 Romanya'nın Birliği Günü
9.4.2018 Paskalya Yortusu
1.5.2018 İşçi Bayramı
28.5.2018 Rusalii Yortusu
1.6.2018 Çocuk Bayramı
15.6.2018 16.6.2018 Ramazan Bayramı
15.8.2018 Azize Maria Yortusu
21.8.2018 22.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
30.11.2018 Aziz Andrei Yortusu
1.12.2018 Romanya Milli Günü
25.12.2018 26.12.2018 Noel